Józefów

Kosciół - Krasnobród - Domek wypoczynkowy Borki Wiktor Gałan, roztocze, wolne pokoje , noclegi, domki letniskowe,

Miasto leżące na wysokości 255 m n.p.m. na dnie obniżenia zwanego Padołem Józefowskim, usytuowanym na pograniczu Roztocza Środkowego i Równiny Bilgorajskiej (Puszczańskiej). Od równiny i znajdującego się na jej terenie kompleksu lasów Puszczy Solskiej oddziela go tzw. krawędziowy wal roztoczański. W większości publikacji Józefów zyskuje jeszcze w nazwie słowo Bilgorajski. Natomiast odległa o kilka kilometrów stacja PKP to Józefów Roztoczański. Można przy okazji dodać, że jeszcze kilkanaście lat temu stacja ta nosiła nazwę Krasnobród (aż 17 km stąd), a przed wojną Górecko. Do Józefowa najbliżej jest jednak z jeszcze innej stacji PKP - z Długiego Kąta

Zabytki: - Ratusz, murowany z 1775 r., ulokowany na rynku, mieszczący Urząd Miasta i Gminy. W jego sąsiedztwie pomnik ku czci bohaterów powstania styczniowego i II wojny światowej.
- W płd.-wsch. narożniku rynku murowana synagoga, wzniesiona w latach siedemdziesiątych
- Murowany lamus (spichlerz) z XVII lub XVIII w. Obok kamienny stup - prawdopodobnie dawny pręgierz. To jedyne pozostałości z założenia dworskiego z parkiem, w którym urzędował zarządca józefowskiego klucza dóbr Ordynacji Zamojskiej. Obecnie znajdują się tu budynki Nadleśnictwa.
- Cmentarz żydowski (kirkut) usytuowany na ptd. od zabudowy miasteczka, 400 m od rynku. W pobliżu przebiegają szlaki „krawędziowy" i „ziemi józefowskiej". Najstarsza zidentyfikowana macewa pochodzi z 1762 r. Na ptn. i wsch. od kirkutu znajduje się potężny kompleks kamieniołomów piaskowców i wapieni trzeciorzędowych. W ich sąsiedztwie obelisk, w miejscu gdzie poległ „Miszka Tatar".
-obudowane kamieniami źródła rzeki Niepryszki. To niezwykle miejsce - możemy na własne oczy zobaczyć, jak rodzi się rzeka. Z głównego źródła wypływa już pokaźny strumień, do którego wpływa woda z licznych wywierzysk na zboczach doliny. Dwieście metrów poniżej źródła rzeka ma już szerokość prawie trzech metrów i wartko płynie po kamienistym dnie.

Design by flankerds.com