Susiec

Susiec - wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Susiec. Miejscowość leży na pograniczu Roztocza Środkowego, Roztocza Wschodniego, Równiny Biłgorajskiej i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.
Miejscowość jest siedzibą gminy Susiec.
Pierwsze informacje pochodzą z 1582 r. W 1643 r. ordynat Jan "Sobiepan" Zamoyski przeniósł na "uroczysko Susiec" hutę ze wsi Szarowola pod Tomaszowem. W 1748 r. notowano wieś Skwarki (wówczas Skwarniki), 1 stycznia 1989 połączonej z Suścem .
W 1800 r. wzniesiono w Suścu kościół, początkowo drewniany, pół wieku później zastąpiony murowanym. Część jego wyposażenia pochodzi z owianego legendami wzgórza Kościółek, położonego w widłach potoku Jeleń i rzeki Tanew (6 km od Suśca), gdzie swego czasu znajdował się klasztor bazylianów.
W najbliższej okolicy znajdują się m.in.: Zwierzyniec, wiele szlaków turystycznych o bardzo dużych walorach edukacyjnych i krajoznawczych, prowadzących m.in. przez rezerwat Czartowe Pole, Szumy, wodospad Jelonek, Hamernia, a także muzeum-obóz zagłady i cmentarz wojenny w Błudku.

Design by flankerds.com