Zwierzyniec

Zwierzyniec - Krasnobród - Domek wypoczynkowy Borki Wiktor Gałan, roztocze, wolne pokoje , noclegi, domki letniskowe,

Zwierzyniec jest ważnym i licznie odwiedzanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym na Roztoczu i uchodzi za "stolicę" Roztocza Środkowego. Położony jest nad Wieprzem, przy granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mieści się tutaj jego siedziba, w dawnym zabytkowym pałacu ("Dom Plenipotenta" dawnej Ordynacji Zamojskiej), a naprzeciwko niego nowy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny parku. W ich pobliżu, tuż za południową granicą miasta, znajdują się stawy "Echo".

Na zachód od Zwierzyńca w odległości 3 km przebiega granica pomiędzy wapienno-piaskowym Roztoczem Środkowym, a lessowym Roztoczem Zachodnim. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami, które zajmują aż 66% powierzchni gminy.

W latach 1940-1944 hitlerowcy utworzyli obóz dla ludności cywilnej oraz obóz przesiedleńczy dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny. Na tym terenie znajduje się obecnie kościół rzymskokatolicki.

Najbardziej reprezentatywną budowlą miasteczka jest kościół na wysepce pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z barokową fasadą, z połowy XVIII wieku (1741-1747), ufundowany przez ówczesnego ordynata Tomasza A. Zamoyskiego. W skromnym wnętrzu znajdują się polichromie Łukasza Smuglewicza.

Warto też zobaczyć browar założony przez Zamoyskich w 1806 r. (obecnie jest filią Perła Browary Lubelskie). W browarze warzy się piwo Zwierzyniec,

Zwierzyniec - Krasnobród - Domek wypoczynkowy Borki Wiktor Gałan, roztocze, wolne pokoje , noclegi, domki letniskowe,
Design by flankerds.com